RADY PRO NÁKUP LYŽÍ

V tomto příspěvku bychom vás rádi seznámili s nejrůznějšími tipy a postřehy, které se týkají výběru lyží, carvingu i posledních vývojových trendů v oblasti lyžařského vybavení.

Dnešní doba carvingových lyží a jejich nabídka jednotlivými lyžařskými firmami znesnadňuje zákazníkům výběr a rozhodování při jejich nákupu.

Naší základní radou je: navštivte kterýkoliv specializovaný obchod s lyžařskou výzbrojí kde lyžování rozumí a kde mají vlastní zkušenosti se značkami lyží které prodávají.

Výběr lyží je závislý na mnoha faktorech, které ovlivňují délku, vykrojení a typ lyže vhodné právě pro Vás. Když si vybíráte lyži,musíte si ji obrazně řečeno "zkusit". Proto je dobré, aby si lyžař své lyže kupoval sám. Zkušený prodejce při rozhovoru s lyžařem zjistí jeho lyžařskou dovednost, představy a přání, které jsou základními motivy pro výběr nejvhodnější lyže a jejich délky.
Lyžaři jsou natolik různí, že ne každému určitý charakter lyže sedne. Není rozhodně pravidlem, že nejdražší lyže jsou nejlepší. Cena je sice určitým indikátorem kvality lyže, ale ne rozhodujícím. Nástup carvingových lyží znamenal rozbití starých zásad.

Při bouřlivém vývoji carvingové lyže nebylo možné stanovit zásady nové, natož je uvést rychle v život. Lyžaři jsou proto od té doby nejistí a často tápou. Současné období ve výrobě i vývoji lyží je charakterizováno jistou stabilizací, uklidněním a lyže vyrobené po roce 2001 lze považovat za lyže nejmodernější.

"Lyže vyrobené po roce 2001 lze považovat za lyže nejmodernější."

Letošní modely lyží jsou pořád hodně vykrojené.  Délky se nezkracují, naopak vyložené kraťásky silně ztratily na popularitě. Velmi rozšířené jsou přizvednuté patky vesměs zaoblené či zkosené. Mnohem více lyží je dnes prodáváno jako sety /lyže + vázání s deskou/. U lepších lyží sportovních a závodních je aktivní délka hrany vytažena skoro až do konce lyže, což má vliv na jízdní vlastnosti.

"Zkušený prodejce při rozhovoru s lyžařem zjistí jeho lyžařskou dovednost."

Většina firem dnes nabízí lyže specielně pro ženy, jsou lehké a dobře ovladatelné. Na základě stabilizace poměrů ve výrobě a zkušeností s carvingovou lyží lze přece jenom stanovit pevnější pravidla a doporučení pro výběr lyží.

Čím je lyže vykrojenější, tím kratší by měla být. Toto velmi hrubé pravidlo musíme doplnit řadou faktorů, které musíme zvažovat při výběru délky lyží.

1. osoba lyžaře

technicky dobrý lyžař zvládne i kratší lyži, pro technicky slabšího lyžaře může být kratší lyže nestabilní i když ovladatelnější

2. způsob jízdy

oblouk vyjetý po hraně (carving) snese i kratší lyži, jízda vysokou rychlostí ocení lyži delší, pomalá jízda chce lyži kratší, klasická jízda smykem užije lyži delší

3. typ lyže

hodně vykrojená lyže je nestabilní v jízdě „šusem“ a ve smyku po plochách, méně vykrojená je stabilnější, lyže kvalitnější (většinou dražší) s tlumícími prvky je klidnější, stabilnější a může být kratší, lyže hůře utlumená je obecně méně klidná tím více v kratších délkách.